794 790 610

 pon: 12:00-19:00, wt: 15:00-19:00, śr-pt: 12:00-19:00, sob: 10:00-14:00

Chomik

Wśród chomików najpopularniejsze są chomiki dżungarskie i syryjskie. Gatunki te różnią się przede wszystkim wielkością. Chomiki dżungarskie są karłowate i rośną do ok. 9 cm długości. Natomiast dorosły chomik syryjski będzie mierzyć ok. 16 cm.

UTRZYMANIE

Chomiki są aktywne nocą i nie są zwierzętami stadnymi, żyją pojedynczo.
Potrzebują klatki o wymiarach minimum 60 cm x 40 cm x 30 cm, ponieważ zbyt małe klatki powodują stres i zaburzenia regulacji temperatury wewnętrznej ciała. W klatce powinien znajdować się domek do spania o wymiarach 15 cm x 15 cm x 10cm z otworem wejściowym 5 cm x 5cm.
Jako ściółkę można wykorzystać trociny (ale nie z drzew iglastych), sino, żwirek drewniany, ligninę. Ściółka powinna być zmieniana minimum dwa razy w tygodniu, natomiast spiżarnię i sypialnię sprawdzamy regularnie, czy nie znajduje się tam czasem zepsuty pokarm.
Umocowany na stałe kołowrotek jest ważny dla codziennego treningu biegowego. Natomiast unikamy zabawek typu „kule dla chomików” lub tzw. „samochody wyścigowe” ponieważ nie pozwalają zwierzęciu na odpoczynek i samodzielne opuszczenie tego „więzienia”.

ŻYWIENIE

Chomik to kolekcjoner, jednym z charakterystycznych zwyczajów chomika jest gromadzenie zapasów. Większość pożywienia, które wsypujemy do miseczki, nie jest spożywana, ale przenoszona w bezpieczne miejsce i magazynowana. Łatwo psujący się pokarm powinien być podawany w umiarkowanej ilości. Niewielkie porcje sprawią, że nasz ulubieniec zje go natychmiast, a pożywienie nie ulegnie rozkładowi w zakamarkach klatki.
Suchy pokarm to podstawa diety chomika: nasiona zbóż, nasiona słonecznika i dyni. Dietę urozmaicamy owocami, warzywami, pędami nieopryskiwanych drzew owocowych, sianem. Niewielka ilość białka w diecie chomika przyniesie mu wiele korzyści. Dwa razy w tygodniu można podać plasterek gotowanego jajka lub odrobinę jogurtu naturalnego.

 

Masa ciała (zależnie od rasy) 85 – 150 g
Dojrzałość płciowa 6-14 tygodni
Długość życia 1,5 – 3 (4) lat
Długość ciąży 15 – 18 dni
Wielkość miotu 4 – 10 młodych
Okres laktacji 20 – 25 dni