794 790 610

 pon: 12:00-19:00, wt: 15:00-19:00, śr-pt: 12:00-19:00, sob: 10:00-14:00

Królik

Królik to nie gryzoń, a zajęczak. Jest bardzo towarzyskim zwierzątkiem.Wydala dwa rodzaje kału: miękkie cekotrofy tzw. kał spoczynkowy, który jest natychmiast zjadany przez królika i stanowi źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i energii, oraz kał dzienny, które stanowią twarde bobki.

 

UTRZYMANIE

Im większa klatka tym lepsza np. 140 cm x 60 cm x 50 cm.
Jako ściółkę możemy wykorzystać: siano, słomę, trociny, żwirek drewniany lub ligninę. Królik powinien mieć zapewnione minimum 4h wybiegu w ciągu doby. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych i roślin trujących przed wypuszczeniem pupila z klatki.
Kiedy pogoda sprzyja, starajmy się zapewnić naszemu podopiecznemu wybieg na świeżym powietrzu.

ŻYWIENIE

Królik to bezwzględny roślinożerca. Dlatego jeżeli chcemy uniknąć problemów z przewodem pokarmowym naszych podopiecznych, powinniśmy im zapewnić odpowiednią ilość włókna w pożywieniu. A więc:

PO PIERWSZE SIANO – jest ono podstawą idealnej diety. Podajemy je do woli, czyli tyle ile zwierzak zjada. Do siana dobrze jest dorzucić suszone zioła i liście. Siano zawiera duże ilości włókna i dlatego jest najważniejszym składnikiem pokarmowym w diecie.

PO DRUGIE ZIELENINA – czyli wszystko co zielone: trawy, zioła, podajemy w całości lub ich elementy (liście, kwiaty, pędy). W okresie zimowym dobrze jest hodować własną zieleninę w postaci traw lub warzyw posiadających soczystą nać.

WARZYWA – najlepiej 3 różne warzywa dziennie, kombinację możemy zmieniać. Ilościowo powinno to być ok szklanka warzyw dziennie. Warzywa a dużej zawartości węglowodanów (marchew, burak czerwony) maksymalnie podajemy trzy razy w tygodniu. Warzyw, które mogą powodować wzdęcia również powinny być podawane w umiarkowanej ilości (brokuł, kalafior, kapusta, brukselka).

OWOCE, NASIONA,ORZECHY – zarówno świeże jak i suszone traktujemy jako smakołyki.

KARMY KOMERCYJNE – maksymalnie 2 łyżki stołowe na dzień na świnkę morską. Występują w postaci granulatów i tzw. musli. Granulaty są bardziej polecane ponieważ składniki odżywcze są w nich odpowiednio zbilansowane.

KRÓLIKI KONIECZNIE SZCZEPIMY

  • przeciwko MYKSOMATOZIE – chorobie wirusowej przenoszonej przez owady krwiopijne takie jak komary, kleszcze, meszki, pchły; przez bezpośredni kontakt z innym chorym królikiem, wirus mogą też przenosić ludzie np. na butach, ubraniach
  • przeciwko RDH czyli POMOROWI KRÓLIKÓW – chorobie wirusowej przenoszonej przez kontakt bezpośredni z chorym królikiem lub jego odchodami, śliną, moczem, wydzieliną z nosa czy krwią. Także kontakt pośredni np. ze ściółką, pokarmem i wodą, zanieczyszczonymi odchodami chorych królików. Ważnym sposobem rozprzestrzeniania się RHD jest zakażenie śródskórne podczas ukąszeń przez owady (komary, meszki, pchły, kleszcze).
Masa ciała (zależnie od rasy) 0,8 – 8 kg
Dojrzałość płciowa 4 – 6 miesięcy
Długość życia 6 – 13 lat
Długość ciąży 31 (29 – 35) dni
Wielkość miotu 1 – 12 młodych