794 790 610

 pon: 12:00-19:00, wt: 15:00-19:00, śr-pt: 12:00-19:00, sob: 10:00-14:00

Szczur

Chyba nie ma innego gryzonia domowego, który budzłby tak skrajne emocje jak szczur. Jednych przerażają inni podziwiają i kochają za niezwykłą inteligecję i urodę.

UTRZYMANIE

Szczury potrzebują obszernej klatki. W klatce o wymiarzach 80 cm (szer) x 50 cm (wys) x 80 cm (głęb) mogą mieszkać maksymalnie dwa szczury, można ewentualnie dobudować dodatkowe piętro, aby zwiększyć powierzchnię. Najlepiej sprawdzają się klatki o metalowych prętach, ponieważ umożliwiają bardzo dobrą wentylację powietrza, a plastikowa kuweta jest łatwa do czyszczenia.
Jako ściółkę można wykorzystać: trociny (ale nie z drzew iglastych), siano, żwirek drewniany, ligninę. Ściólka powinna być zmieniana minimum dwa razy w tygodniu.
Zabawki i elementy umożliwiające wspinaczkę pobudzają zwierzęta do aktywności. Nie należy wstawiać do klatki kołowrotków, ponieważ wymuszają one na zwierzęciu niefizjologiczną postawę z wygiętym w dół kręgosłupem oraz często powodują urazy ogona. Natomiast świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju tunele i hamaki.
Miseczki na jedzenie powinny być dość ciężkie, dzieki czemu niepowinny się przewracać, a na wodę polecane są poidełka (woda nie zanieczyszcza się wtedy sciolką i odchodami).
Szczury bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela, często reaguja na swoje imię, dlaego pamietajmy by codziennie poswiecic chociaż troche czasu na zabawę z naszym zwierzaczkiem.

ŻYWIENIE

Szczury powinny otrzymywać specjalną karmę, przeznaczoną konkretnie dla tego gatunku, która zawiera odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, włukna. Powinniśmy unikać jedzenia nasion ponieważ zawierają one duza ilość tłuszczu i mogą spowodować otyłość zwierzęcia.
Wskazane są również owoce, warzywa oraz siano.
Poniewaz szczury to zwierzeta wszystkozerne powinnismy im również dostarczac bialka pochodzenia zwierzecego w postaci: gotowanych jaek, sera bialego, jogurtu naturalnego.

JEDEN, DWA a może całe stadko…

Szczury to zwierzeta stadne. Wiec najlepiej gdy są przynajmniej dwa osobniki w klatce. Jeśli są roznej plci a nie chcemy posiadac dużej rodzinki to należy wysterylizowac samiczke lub wykastrowac samca. Najłatwiej polaczyc szczury gdy są jeszcze w mlodym wieku.

CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ

Brak apetytu, apatia, biegunka, kichanie, chrapliwy lub świszcy oddech, spadek wagi, przełysienia, zły stan skóry.

Masa ciała (zależnie od rasy) 300 – 500g
Dojrzałość płciowa 50 – 72 dni
Długość życia 2 – 3 lat
Długość ciąży 1 – 23 dni
Wielkość miotu 4 – 14 młodych
Okres laktacji 3 tygodnie
Cykl rujowy 4 – 5 dni
Wystapienie rui po porodzie do 48h
Otwarcie oczu 10 – 16 dni